Wydarzenia

Jesteś tu: Strona główna » Wydarzenia

10 maja 2016 roku odbyło się spotkanie profilaktyczne pod hasłem „Kuszenie Śmierci”. Była to opowieść o człowieku, który wiele razy mógł wybrać ciemną drogę, kuszony przez środowisko „artystyczne” najpierw w liceum, później na deskach teatru i planie filmowym. Była to spowiedź artysty - Lecha Dyblika, który wiążąc swoje życie ze sceną muzyczną i filmem wygrał trudną walkę z uzależnieniem. Zbudował życie prywatne i zawodowe oparte na silnych podstawach i wartościach. Uwolnił się z nałogu i poświęcił pasji śpiewania. Artysta motywował młodzież do życia opartego na kulturze, akceptacji, szacunku i autorytetach, bez wulgarności, agresji, destrukcji.

 

Spotkanie profilaktyczne pod hasłem „Kuszenie Śmierci”
czytaj więcej

W czwartek 12 maja 2016 roku w Zespole Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Chełmie odbył się XVI Wojewódzki Konkurs Wiedzy Ekologicznej, który wszedł już do tradycji imprez szkolnych. Konkurs zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci „ O uśmiech dziecka” w Chełmie.  W tym roku zadania konkursowe uwzględniały tematykę realizowaną w ramach zajęć edukacji ekologicznej w zakresie ochrony powietrza oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i degradację środowiska.

            W konkursie   brały udział 3-osobowe drużyny z  ośrodków specjalnych i warsztatów terapii zajęciowej z naszego województwa: z Hrubieszowa, Lublina, Zamościa, Krasnegostawu i Chełma. Konkurs składał się z pięciu zadań. Uczniowie  udzielali odpowiedzi na pytania ekologiczne,  rozpoznawali i opisywali niekonwencjonalne źródła energii, rozwiązywali krzyżówkę ekologiczno-przyrodniczą, prezentowali pracę plastyczną  na temat :  „W trosce o czyste powietrze” i śpiewali  piosenkę o tematyce ekologicznej lub przyrodniczej.

            Dyrektor placówki Małgorzata Kwiecińska w słowie wstępnym przypomniała  motto, które od lat towarzyszy naszemu konkursowi: „Nadszedł czas, aby zrozumieć, że przyroda bez człowieka będzie istniała, ale człowiek bez przyrody nie”.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji była troska o czyste powietrze i przeciwdziałanie niskiej emisji.

            Przebieg konkursu nadzorowało 3 osobowe jury w składzie: pani Agnieszka Kozicka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hrubieszowie, pani Monika Łój przedstawiciel Oddziału Terenowego Chełm Zespołu  Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz pani Renata Bielecka z SOSW nr 1  w Lublinie.

Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. Na szczególną uwagę zasługują oryginalne prace plastyczne i bardzo pouczające hasła i komentarze dotyczące ochrony powietrza m. in.: „Czyste powietrze- zdrowie lepsze”,   „Wszystkim jest wesoło, gdy powietrze czyste wkoło”, „Sąsiedzie nie truj- nie pal śmieci w piecu”.

Po  podliczeniu punktów przyznano następujące lokaty:

I miejsce- drużyna z Chełma i Lublina

II miejsce- drużyny z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Prometeusz” w Chełmie i SOSW w Hrubieszowie

III miejsce – drużyny z SOSW w Zamościu i Krasnymstawie. 

            Nagrody indywidualne i zespołowe ufundował Wydział Ochrony Środowiska UM Chełm, , Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci „O Uśmiech Dziecka” w Chełmie,   Spółdzielczy Zakład Pracy Chronionej SPIN, piekarnia H2D Drygiel, Misiurski z Woli Uhruskiej, Oddział Terenowy Chełm  Zarządu Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz firma „Twój Dom-Twój Ogród.”

            Konkurs  zorganizowały  nauczycielki  ZWiPPP nr 1 w Chełmie Anna Bartochowska,Beata Hozer i Jolanta Konopko.

XVI Wojewódzki Konkurs Wiedzy Ekologicznej
czytaj więcej
  • ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA NR 6 PROWADZI ZAPISY NA ROK SZKOLNY 2016/2017

Jeżeli posiadasz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, chcesz  rozwijać się oraz zdobyć ciekawy zawód , zapraszamy do nas:

Nazwa zawodu: kucharz

Symbol cyfrowy: 512 001

Kwalifikacja T.6: Sporządzanie potraw i napojów

Czas trwania nauki: 3 lata

Nasze atuty:

- solidne przygotowanie do egzaminu zawodowego

- kompetentna kadra nauczycieli, większość nauczycieli to egzaminatorzy

- realizacja projektów unijnych rozwijających wiedzę i umiejętności w zawodzie

- nauka zawodu w pracowniach zawodowych i warsztatach szkolnych wyposażonych w profesjonalne urządzenia i sprzęt gastronomiczny

- wsparcie w planowaniu kariery zawodowej

- pomoc pedagoga i psychologa szkolnego

- pomocna i przyjazna atmosfera nauki

- monitoring, ochrona, opieka medyczna

- rozwój talentów: wokalne, taneczne, aktorskie i wiele innych

- bogata oferta zajęć sportowych

Szkoła jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym, dzięki czemu egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie kucharz uczniowie zdają w dobrze znanej sobie pracowni.

Zdobyte umiejętności:

Uczniowie przygotowywani są do pracy na stanowisku kucharza, a w szczególności do:

- organizacji pracy na stanowisku kucharza

- sporządzania potraw i napojów według najnowszych trendów

- właściwego gospodarowania produktami

- obliczania wartości odżywczej i energetycznej potraw

- sporządzania potraw kuchni regionalnych oraz innych narodów

- sporządzania potraw dla różnych diet

- posługiwania się urządzeniami i sprzętem służącymi do przygotowania potraw i napojów

- stosowania przepisów BHP sanitarno- epidemiologicznych oraz przeciwpożarowych podczas wykonywania zadań zawodowych

Po ukończeniu kształcenia absolwent przystępuje do egzaminu zawodowego, po zdaniu którego otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie kucharz wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną  ( kwalifikacja T.6 Sporządzanie potraw i napojów) i może podjąć pracę na stanowisku kucharza m. in. w restauracjach, kawiarniach, barach szybkiej obsługi, pensjonatach, domach wczasowych, stołówkach.

ZASADNICZA SZKOŁA  ZAWODOWA  NR 6 PROWADZI ZAPISY NA ROK SZKOLNY 2016/2017

Dnia 12 maja w Zespole Wychowania i Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej odbył się Międzyszkolny konkurs wiedzy dla klas IV-VI SP pt.: „ Polska to moja ojczyzna”.
Celem konkursu było:

- Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej.

- Utrwalenie wiadomości dotyczących kraju ojczystego.

- Wdrażanie do radzenia sobie z emocjami w czasie współzawodnictwa- godzenie się z ewentualną przegraną, czerpanie radości z wygranej.

W konkursie udział wzięła Szkoła Podstawowa Nr 4, reprezentowali ją uczniowie: Joanna Bis,

Kacper Jędrzejewski, Kamila Misiurek po opieką Pani Danuty Kiwińskiej. Szkoła Podstawowa Nr 7, reprezentowali ją uczniowie: Bartosz Iwaniuk, Jakub Pawlak, Patrycja Olejnik pod opieką Pani Agnieszki Jaroszek. Szkoła Podstawowa Nr 12, reprezentowali ją: Sylwia Jamroz, Daniel Kalisz, Patryk Dzwonkowski . Do konkursu przygotowała uczniów Pani Małgorzata Łogosz. Nad przebiegiem konkursu czuwało Jury w składzie: Pani Anna Wierzbicka, Pani Danuta Kiwińska i Pani Agnieszkia Jaroszek. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Organizatorami konkursu była Magdalena Chmielewska – Puch i Agnieszka Dobrowolska.

Polska to moja ojczyzna
czytaj więcej

           29 kwietnia 2016 roku  mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Lubelską Społeczność Programu „PaT – Profilaktyka a TY”, która licznie przybyła na V Spotkanie „PaTrzmy na siebie sercem” organizowane w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. 

V Spotkanie „PaTrzmy na siebie sercem”
czytaj więcej

Sponsorzy nagród w konkursie "Szkolnastrona Roku 2015"

Megamatma